Aktualitet

Viti i ri shkollor, Kushi publikon udhëzuesin e ri për programin mësimor


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:56 - 17/08/21 |
mapo.al

Ministrja e Arsimit Rinisë dhe Sporteve, Evis Kushi këtë të martë ka bërë me dije se ka firmosur udhëzuesit e ri për vitin e ri shkollor 2021-2022 në sistemin parauniversitar.


Kushi thekson se ky është një udhëzim që vë theksin në nevojën e përsëritjes së temave mësimore të vitit të kaluar, zbatimin me përpikmëri të planeve mësimore për çdo nivel arsimor.


Ndër të tjera ministrja bën me dije se në këtë dokument udhëzohen institucionet tona mbi përfshirjen për herë të parë të gjuhës angleze në klasën e parë dhe trajnimin e mësuesve përkatës, regjistrimin me përparësi të fëmijëve me nevoja të veçanta, konsolidimin e shkollave si qendra komunitare, reduktimin e braktisjes shkollore, zbatimin e planeve për parandalimin e bullizmit dhe ekstremizmit, si dhe zbatimin e programit të ri të arteve, zejeve dhe sporteve.“Sot firmosa Udhëzimin për vitin e ri shkollor 2021-2022 në sistemin parauniversitar, i cili orienton dhe ndihmon institucionet arsimore në zbatimin sa më efikas të politikave tona dhe krijimin e një mjedisi sa më miqësor dhe gjithëpërfshirës për të gjithë nxënësit.

Lexo edhe :  Vendimi/ Vitin tjetër abetare e re, me tekst të unifikuar dhe të përmirësuarKy udhëzim vë theksin në nevojën e përsëritjes së temave mësimore të vitit të kaluar, zbatimin me përpikmëri të planeve mësimore për çdo nivel arsimor, zbatimin e politikave dhe strategjive ndërsektoriale, marrëveshjeve, nismave, programeve e projekteve në funksion të rritjes së cilësisë në sistemin arsimor parauniversitar.Gjithashtu, në këtë dokument udhëzohen institucionet tona mbi përfshirjen për herë të parë të gjuhës angleze në klasën e parë dhe trajnimin e mësuesve përkatës, regjistrimin me përparësi të fëmijëve me nevoja të veçanta, konsolidimin e shkollave si qendra komunitare, reduktimin e braktisjes shkollore, zbatimin e planeve për parandalimin e bullizmit dhe ekstremizmit, si dhe zbatimin e programit të ri të arteve, zejeve dhe sporteve.

Dokumenti është bashkëfirmosur edhe nga Ministrja Anila Denaj sepse përmban edhe udhëzime të posaçme për institucionet tona të arsimit profesional.

Udhëzimin e gjeni në linkun e mëposhtëm:

http://arsimi.gov.al/udhezim-i-perbashket-nr-17-date-16…/”, shkruan Kushi.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas