Aktualitet

Vjosa Osmani i kërkon dorëheqjen kryetares së KQZ, Valdete Daka


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:58 - 14/06/21 |
mapo.al

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu i ka kërkuar kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, që të ofrojë dorëheqje nga pozita e saj dhe në këmbim do t’i ofrojë asaj mirënjohje publike, i ka thënë Radios Evropa e Lirë një burim i afërt me çështjen.


Por, sipas këtij burimi, Daka e ka refuzuar dorëheqjen.


“Presidentja Osmani, në këmbim të dorëheqjes, kryetares së KQZ-së, Daka, i ofroi mirënjohje publikisht për punën e saj. Kryetarja e KQZ-së e refuzoi duke i thënë se e ka kryer detyrën në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës”, ka thënë burimi për REL-in.Kryetarja Daka dhe zyra e saj nuk kanë qenë të gatshëm të deklarohen lidhur me këtë çështje.
As zyra e Presidentes Osmani nuk e ka konfirmuar dhe as mohuar informacionin.Gjyqtarja e Gjykatës Supreme, Valdete Daka e udhëheq Komisionin Qendror të Zgjedhjeve që nga qershori i vitit 2010.

1


Etiketa: , , ,

Pas