Aktualitet

Vjosa Osmani “kërcënon” KQZ-në dhe Valdete Dakën: Do të marr masa
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:38 - 23/01/21 |
mapo.al

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka kritikuar Komisionin Qendror Zgjedhor, e sidomos kryetaren e saj, Valdete Daka.Ajo në një adresim para pak minutash, ka thënë se nëse ndodh që partitë dhe qytetarët, sipas saj, të ballafaqohen sërish me atë çfarë ndodhi të enjten, kur disa parti nuk u certifikuan, do të detyrohet të marrë të gjitha masat sipas përgjegjësive që ka dhe të cilat i parasheh Kushtetuta.


“Do të detyrohem të marrë të gjitha masat për mbrojtjen e integritetit të KQZ-së dhe të këtij procesi zgjedhor, ashtu siç e parasheh Ligji për zgjedhjet dhe Kushtetuta e vendit. Mbajtja e zgjedhjeve të lira është parakusht i funksionimit demokratik të një vendi. Prandaj, këtë test të demokracisë, duhet ta kalojmë të gjithë së bashku me besim dhe maturi”, ka thënë Osmani.

Lexo edhe :  Zgjedhjet në Kosovë - Grafika e kandidatëve që kanë probleme me ligjinAjo ka kritikuar kryetaren Daka, se nuk është e thirrur të shtyjë përpara agjenda partiake dhe të ngre kurthe për partitë tjera.Të enjten, KQZ-ja nuk miratoi listat e disa subjekteve politike, me arsyetimin se është bazuar në aktgjykimin e fundit të Kushtetueses, që nuk lejon kandidimin e atyre që janë të dënuar për vepra të ndryshme penale në tri vitet e fundit.


Ky vendim ka prekur edhe VV-në, pasi lideri i saj, Albin Kurti, është i dënuar me kusht për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvend.

Vjosa Osmani me iniciativën e saj qytetare, i është bashkuar VV-së për zgjedhjet e 14 shkurtit.

Edhe listat e AAK-së, Nismës dhe disa subjekteve më të vogla nuk u certifikuan. Shumë prej tyre, sot kanë shtruar ankesa në Panelin Zgjedhor për Ankesa e Parashtresa.

Prononcimi i Vjosa Osmanit:

9


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas