Aktualitet

Volkswagen humbet çështjen ‘dieselgate’ në Gjermani

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:20 - 25/05/20 |
mapo.al

Gjykata më e lartë civile në Gjermani ka vendosur që Volkswagen duhet të paguajë kompensim për një shofer që kishte blerë një nga minifurgonet e saj diezel të pajisur me softuer të emetimeve mashtrues.


Vendimi përcakton një pikë referimi për rreth 60,000 raste të tjera në Gjermani. Paditësi, Herbert Gilbert, do të kompensohet pjesërisht për automjetin e tij, me amortizimin e marrë parasysh.


VW tha se tani do t’u ofrojë shoferëve të prekur një pagesë të njëhershme, dhe shuma do të varet nga raste individuale.


Kompania ka vendosur tashmë një shumë të veçantë prej 830 milion eurosh, për padinë e mëparshme te klasit që përfshin 235,000 pronarë gjermanë të makinave.


Ajo ka paguar më shumë se 30 miliardë euro në gjoba, kompensime dhe skema të blerjes në të gjithë botën që nga skandali i parë për herë të parë në vitin 2015. VW zbuloi në atë kohë që kishte përdorur softuer të paligjshëm për të manipuluar rezultatet e testeve të emetimeve të naftës.

Kompania tha se rreth 11 milion makina ishin të pajisur me “pajisjen e humbjes”, e cila njoftonin motorët me naftë kur ata po testoheshin. Motori do të ndryshojë më pas performancën e tij në mënyrë që të përmirësojë rezultatin e provës.

Volkswagen është përballur me një mori veprimesh ligjore në të gjithë botën, përfshirë Britaninë e Madhe.

Rreth 90,000 shoferë në Angli dhe Uells kanë ndërmarrë veprime kundër VW, si dhe Audi, Seat dhe Skoda, të cilat janë në pronësi edhe të Volkswagen Group.

Muajin e kaluar, çështja e tyre tejkaloi pengesën e parë në Gjykatën e Lartë, kur një gjykatës vendosi që softueri i instaluar në makina ishte me të vërtetë një “pajisje humbjeje” sipas rregullave të BE-së.

Punonjësit e tanishëm dhe të vjetër të automobilistëve po përballen me akuza penale në Gjermani.

BBC


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas