Aktualitet

Votat e diasporës/ VV thellon fitoren, NISMA-AKR jashtë KuvenditBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:46 - 17/10/19 |
mapo.al

Qendra për Numërim e Rezultate ka përfunduar numërimin e të gjitha votave që kanë ardhur me postë nga jashtë Kosovës.


Zëdhenësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë se numri zyrtar i votave të vlefshme nga diaspora është 13 mijë e 241, ndersa pjesa tjetër kanë qenë vota të pavlefshme.


Nga 13 241 vota giithsej të verifikuara dhe numëruara, VV ka marrë 7030, LDK 2158, PDK 2139, Nisma-AKR-PD 916 kurse AAK-PSD ka marrë 555 vota nga diaspora.Pas numërimit të votave të ardhura nga jashtë, VV-ja thellon diferencën nga LDK-ja, ndërsa e NISMA e Fatmir Limajt dhe AKR e Behgjet Pacollit, mbeten jashtë Parlamentit pasi nuk arrijnë të kalojnë pragun elektoral.
Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas