Aktualitet

Votimi elektronik tek Njësia 10 në Tiranë, rezultati mund të dalë për 30 minuta


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:12 - 03/04/21 |
mapo.al

Sot paradite në shkollën “Qemal Stafa” në Tiranë u bë idenfikimi, votimi dhe numërimi elektronik.

Kjo i përket Njësisë nr 10 dhe Komisioneri Shtetëror Ilirjan Celibashi tha se ishte i mundur që rezultati të dalë brenda 30 minutash.


 
“Teknikisht është e mundur që rezultati i Njësisë 10 të jetë brenda 30 minutash. Jemi duke diskutuar dhe konsultuar me partitë për të vendosur nëse do ishte e dobishme ta shpallim këtë rezultat në momentin që makina na e bën të ditur apo do të presim edhe pak kohë më shumë pasi ka mendime se rezultati mund të afektojë jo mirë në procesin e numërimit, por nga pikëpamja teknike rezultati mund të shpallet menjëherë” tha Celibashi.


Janë rreth 25 mijë votues përveç votimit elektornik garantohet dhe vota fizike në rast se ka mosdakordësi nga partitë politike.

Lexo edhe :  Rama kërkon votën e dibranëve: Kjo zonë do të jetë jastëku i gjelbër i Tiranës

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas