Aktualitet

Vrasja e 23-vjeçares në Fier, kush është gjyqtari që liroi Elton Metajn


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:15 - 11/09/21 |
mapo.al

Elton Bengaj Metaj dhe Sabrina Bengaj ishin ndarë prej gati një viti dhe deri në 14 tetor të këtij viti, 23-vjeçarja ishte e pajisur me urdhër mbrojtjeje nga Gjykata e Fierit, e megjithatë ish-bashkëshorti i saj nuk ka dashur t’ia dijë duke i marrë jetën në shtëpinë e prindërve të saj në Zhupan të Fierit, mbrëmjen e së premtes.


Mesohet se çifti kanë bërë zgjidhjen e martesës dhe ka pasur urdhër mbrojtje nga 14.10.2020, deri në datën 14.10.2021. Zgjidhjen e martesës dhe urdhrin e mbrojtjes e ka pasur si çështje gjyqtari Alfred Konomi.


Gjykata me një vendim të gjyqtarit Piro Sota, kishte vendosur më 1 mars 2021 caktimin si masë mjekësore ndaj Elton Metaj Bengaj, atë të ‘mjekimit të detyruar në një institucion mjekësor’.Po kështu, kishte vendosur dhe pushimin e çështjes penale të 21.09.2020 për veprat penale “Dhunë në familje”, “Kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.

Lexo edhe :  Vrasja e 23-vjeçares në Fier, ILD nis verifikimin e vendimeve gjyqësore


Ndërsa më 26 korrik 2021, po Gjykatësi Piro Sota ka vendosur zëvendësimin e masës mjekësore ndaj Metaj, nga “mjekim i detyruar në një institucion mjekësor” në masën mjekësore “mjekim i detyruar ambulator” nën kujdesin e babait të tij Bashkim Meta.Një herë në muaj, sipas vendimit, 31-vjeçari duhet të paraqitej pranë mjekut neuro-psikiatër në Poliklinikën e Specialiteteve Fier.

Po edhe këto masa dhe vendime gjykatash nuk mundën të parandalonin krimin e rëndë në Fier që i mori jetën një nëne të re, të një vajze 3-vjeçare.

LEXO EDHE: 

Sabrina nuk pranonte të rikthehej, vëllai i të resë: E vrau me bukë në gojë

17


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas