Aktualitet

Vrasja e themeluesit të ISIS, reagon ambasada amerikane në Tiranë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:00 - 28/10/19 |
ro ot

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar pas vrasjes së terroristit Abu Bakr al-Baghdadi nga forcat amerikane. Në një postim në Facebook, ambasada shkruan se: “Shtetet e Bashkuara vunë përpara drejtësisë terroristin numër një në botë, themeluesin e ISIS, ndërsa kanë publikuar edhe fjalën e presidentit Donald Trump.”

***


Trump tha se udhëheqësi i ISIS, Abu Bakr al-Bagdad, është vrarë pas një operacioni të forcave speciale ushtarake amerikane në Siri.
“Asnjë personel amerikan nuk u dëmtua në operacion” por një numër i madh i luftëtarëve të Bagdadit u vranë,” njoftoi Presidenti Trump të dielën nga Shtëpia e Bardhë.


Ai tha që udhëheqësi i Shtetit Islamik ishte fshehur në një tunel nga u përpoq të ikte, “duke qarë dhe duke bërtitur gjatë gjithë rrugës”.


LEXO EDHE:

Vritet lideri i ISIS, Abu Bakr al-Baghdadi

Njerëzit e afërm dekonspiruan liderin e ISIS, si u zbulua al-Baghdad

1


Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas