Aktualitet

Vrasje, rrëmbim dhe trafik droge – OFL shënjestron 3 “të fortët” nga Vlora (EMRAT)
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:49 - 15/10/20 |
mapo.al

OFL shënjestron tre “të fortët” e Vlorës, të dënuar më parë për vrasje, rrëmbim e mbajtje peng, si dhe trafikim narkotikësh.Bëhet fjalë për Saimir Rrapaj, Fotaq Zahari dhe Bexhet Alliaj.


Subjektet do t’i duhet të përgjigjen me shkrim formularëve të OFL-së për vetëdeklarimin e pasurisë, dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.Njoftimi i OFL-së:OFL, 15 tetor


Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

S. Rr., banues në Vlorë, i dënuar për veprën penale “Vrasja me paramendim”;

F. Z., banues në Vlorë, i dënuar për veprën penale “Rrëmbimi dhe mbajtja peng e personit me qëllim përfitimi”;

B. A., banues në Vlorë, i dënuar për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas