Bota

Vrau 49 persona, në gjykatë autori i masakrës bën simbolin me duar

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:22 - 16/03/19 |
mapo.al

Brenton Harrison Tarant, i akuzuar për masakrën në Christchurch të Zelandës së Re, doli para gjykatës duke buzëqeshur si dhe duke bërë një gjest të me duar.


Rrethi me gishtërinj në varësi të kulturave të ndryshme shpreh simbolika të ndryshme, por më së shumti nënkupton se gjithçka është në rregull.28-vjeçari doli para togave të zeza me duart e lidhura më zinxhirë në belin e tij, ndërsa mbante te veshur uniformën e burgut.


Policia pretendon se pas hapjes së zjarrit brenda xhamisë së “Al Noor”, Tarrant shkoi në xhaminë “Linwood Masjid” duke vazhduar aksionin e tij.

Ai ka marrë vetëm një akuzë për vrasje, por policia thotë se shumë akuza të tjera pritet të ngrihen kur ai të rishfaqet në Gjykatën e Lartë më 5 prill.


Etiketa: , ,

Pas