Aktualitet

Vrianti i ri i koronavirusit – Çfarë thonë studimi britani për shenjat e tij


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:41 - 04/02/21 |
mapo.al

Virusi i ri po drithëron Britaninë dhe Europën. Varianti i ri i COVID që u zbulua fillimisht në Britani është përhapur tashmë në një sërë shtetesh, kjo edhe për shkak të transmetueshmërisë më të lartë të tij.

Por a mund ta kuptojë një person, nga simptomat, nëse është prekur nga ky variant i COVID?


Qeveria britanike nuk ka publikuar ndonjë listë me simptoma të ndryshme, duke theksuar se 3 simptomat kryesore të COVID: Temperatura e lartë, kolla dhe humbje ose ndryshim i shijes dhe nuhatjes.

Ndërsa një studim nga Zyra për Statistikat Kombëtare në Britani, arriti në përfundimin se kollitja, dhimbja e fytit dhe lodhja janë simptomat më të zakonshme nga varianti britanik i COVID.Ndërsa humbja e shijes apo nuhatjes, ka më pak të ngjarë të ndodhi te personat që infektohen me këtë variant.

Lexo edhe :  India pranë katastrofës së Covid-19, Franca dërgon oksigjen dhe ndihma mjekësore

Edhe në Shqipëri duhet të ketë hyrë virusi britanik ndonëse autoritetet shqiptare nuk e pohojnë. Në Kosovë pranohet, autoritetet gjermane ndaluan një të re nga Shqipëria me këtë virus, kurse autoritetet shendetsore shqiptare nuk duan ta pranojnë.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas