Aktualitet

Vuçiç: Kurtit i thash s’do ta njohim kurrë Kosovën, ai shpërtheu


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:06 - 15/06/21 |
mapo.al

Ka përfunduar takimi mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, në Bruksel.


Takimi ka zgjatur më pak se dy orë, ndërsa Aleksander Vucic ka thënë se ka pasur “provokime” nga ana e Kosovës. Ai u shpreh se gjate takimit nuk ka pasur fyerje, por “përgjigje të rrepta”.


“Ai erdhi duke mos u pajtuar për asgjë. Erdhi e më pyeti se kur do ta njohim Kosovën. I kam thënë kurrë. Ka shpërthyer”, ka thënë Vuçiç pas takimit, raportojne mediat ne Kosove.Takimi në prani të përfaqësuesit të BE
Takimi u zhvillua ne prani te Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, dhe Përfaqësuesit i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Lexo edhe :  Krisje me Ramën? Albin Kurti: Jemi takuar në Slloveni, Tiranë e Dhërmi


Ky ishte takimi i parë që zhvillohet mes Kurtit dhe Vuçiçit.Para takimit mes të gjitha palëve, Borrell e Lajçak takuan ndaras fillimisht Kurtin e më pas Vuçiçin.

Në konferencën për media, të mbajtur para të gjitha takimeve, Borrell u shpreh se “e di që dialogu është proces i vështirë, por i domosdoshëm për të dy palët”.

Ai u shpreh i lumtur që dialogu po zhvillohet në një kohë kur Bashkimi Evropian po vizitohet nga presidenti amerikan, Joe Biden.

LEXO EDHE: 

Albin Kurti tregon 4 propozimet që i bëri Vuçiçit në takim

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas