Aktualitet

Vuçiç lavdëron mini-Schengenin: I rëndësishëm për ne, Europën e shqetëson kjo gjë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:09 - 06/07/21 |
mapo.al

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se dëshiron marrëdhëniet më të mira të mundshme në rajon. Nisma e ashtuquajtur “mini-Schengen”, vijoi Vuçiç është e rëndësishme për popujt e ballkanit.


“Unë u përpoqa dhe bëra më të mirën time me Ana Bërnabiçin, Ivica Daçiçin Nikola Selakoviçin, për t’u përpjekur të kemi marrëdhënie sa më të mira në rajon. Ideja e ‘Mini-Shengenit’, ne e kuptojmë njëri-tjetrin shumë mirë “, tha Vuçiç për Tv Happy.


Presidenti serb gjithashtu përmendi shembuj të turistëve që vizitojnë vendet fqinje.Shoh se kjo ide i shqetëson shumë në Evropë, sepse ata nuk mund të menaxhojnë më, ne i marrim vendimet tona”, thotë Vuçiç.Kreu i shtetit serb beson se ideja e bashkëpunimit rajonal është shumë e rëndësishme për popujt e Ballkanit.

Lexo edhe :  Nga takimi me Ramën te konferenca, Merkel mbërrin në Tiranë nesër paradite


“Ne, popujt ballkanikë, kemi qenë shënjestra për të minuar fuqitë e mëdha. Ballkani u përket popujve ballkanikë”, shtoi ai.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas