Aktualitet

Vuçiç: Qytetarëve serbë s’do t’u fshihet asgjë për Kosovën, mund të ketë referendum

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:54 - 01/06/18 |
mapo.al

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka siguruar serbët se kur bëhet fjalë për çështjen e Kosovës, institucionet e Serbisë nuk do të fshehin asgjë para tyre.


Vuçiç duke folur në lidhje me zgjidhjen e statusit të Kosovës, ka thënë se, “askush nuk do të fsheh diçka” para qytetarëve të Serbisë.


Madje, sipas mediave serbe, Vuçiç ka shtuar se, edhe një referendum është një nga mënyrat e mundshme të shprehjes së qytetarëve për këtë çështje.


“Nga njerëzit askush nuk dëshiron për të fshehur diçka. Kur ne do të kemi diçka t’ua tregojmë njerëzve, ne do të shkojmë përpara kombit dhe një nga mënyrat është referendumi.


Nëse ju doni për të ndryshuar Kushtetutën, do të duhet të shkojmë përmes një referendumi”,- citohet të ketë thënë Vuçiç për Radiotelevizionin e Serbisë.

Po sipas mediave serbe, presidenti i Serbisë, ka thënë gjithashtu se, “ai është i shqetësuar thellë nga ngjarjet e fundit në Kosovë” përkatësisht “rreth sigurisë së serbëve në Kosovë”.


Etiketa: , , , ,

Pas