Teknologji

‘Wall Street Journal’: ‘Apple’ ul prodhimin e ‘iPhoneve’ të rinj

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:08 - 19/11/18 |
mapo.al

Apple ka reduktuar prodhimin e iPhonave të rinj, për shkak të një kërkese më të ulët se sa pritej. Lajmin e bën të ditur Wall Street Journal, sipas të cilit nxjerrja në treg e tre modeleve të ndryshme – iPhone Xs, Xs Max e XR – e ka bërë më të vështirë parashikimin e kërkesës për pajisje dhe komponentë.


Sipas zërave Cupertino ka rënë në Bursë ku ka humbur 3.27%. Në javët e fundit Apple kishte reduktuar prodhimin për të tre modelet e prezantuara në shtator, raporton e përditshmja duke cituar burime që e njohin këtë situatë. Parashikimet kanë rezultuar të vështira për iPhone XR, më ekonomiku nga të tre dhe ai që ka mbërritur më vonë në raftet e dyqaneve.Apple ka një plan shkurtimi të prodhimit me 1/3, që parashikon 70 milion pajisje nga shtatori në shkurt. Në fillim të nëntorit, gjatë prezantimit të rezultateve fiskale, Apple kishte komunikuar vlerësime më të ulëta nga çfarë ishin pritshmëritë e analistëve për shitjet e tremujorit të fundit të vitit, përfshirë edhe blerjet për Krishtlindje.


Lajmi, kishte bërë që aksionet të shiteshin 7% në Bursë, duke bërë të bien kapitalet në treg të shoqërisë nën shifrat historike, të një trilion dollarë.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas