Aktualitet

Wuhan – Ekipi i OBSH del nga karantina, nisin hetimet për origjinën e virusit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:55 - 28/01/21 |
mapo.al

Një ekip i Organizatës Botërore të Shëndetit, ka përfunduar karantinën 14 ditore dhe shpejt do të fillojë hetimet në Wuhan të Kinës, në lidhje me origjinën e koronavirusit.

Shkencëtarët do të fillojë të intervistojnë njerëz nga institutet kërkimore, spitalet dhe tregu i prodhimeve të detit të lidhura me shpërthimin fillestar të virusit. Hulumtimi i tyre do të mbështetet në provat e siguruara nga zyrtarët kinezë.


Grupi prej 13 ekspertësh kishte mbërritur në Wuhan më 14 janar dhe kaloi dy javë në karantinë që përfundoi këtë të enjte.

Ndërsa teksa ishin në izolim, ekipi i mbërritur ishte në komunikim të vazhdueshëm me shkencëtarët kinezë.Kujtojmë se ky hap vjen pas muajsh të tërë negociatash midis OBSH-së dhe Pekinit.


1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas