ShowBizz

“X Æ A-12″/ Elon Musk and Grimes konfirmojnë emrin e bebes (FOTO)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:05 - 07/05/20 |
mapo.al

Elon Musk dhe këngëtarja Grimes kanë konfirmuar se ata kanë vënë emrin e fëmijës së tyre X Æ A-12. CEO i Space X njoftoi të hënën lindjen e djalit të tyre. “Mami dhe bebi të gjithë mirë”, tha ai në Twitter.


Ai postoi që fëmija do të quhej X Æ A-12. Musk dhe e dashura e tij më vonë ofruan një shpjegim ndjekësve të tyre në mediat sociale.


Emri X Æ A-12 ka qenë në trend në Twitter dhe shumë njerëz pyesin se si do të shqiptohet emri.Çfarë do të thotë emri?
Kur Musk, i njohur për shakatë e tij në Twitter, njoftoi emrin, shumë njerëz pyetën nëse ai e kishte zeriozisht.

Megjithatë, këngëtarja kanadeze Grimes, emri i vërtetë Claire Boucher, u shpjegoi kuptimin e emrit fansave të saj.

Æ, një ligaturë me-edhe-a njihet si hi, kjo ligature shfaqet në Latinisht dhe Anglishten e Vjetër, por kryesisht ka dalë jashtë përdorimit. Sidoqoftë, në disa gjuhë siç janë Danishtja, Norvegjishtja dhe Islandeze, klasifikohet si një gërmë.

Këngëtarja ka përdorur Æ më parë, duke emërtuar një këngë në albumin e saj të fundit 4ÆM.

Ndersa A-12 është një aeroplan Lockheed i ndërtuar më parë për CIA-an. Ajo ishte e njohur nga projektuesit gjatë zhvillimit të saj si Archangel.

Ajo gjithashtu pretendon se Archangel është kënga e saj e preferuar por nuk shpjegon se cila është kjo këngë.

Mbetet e paqartë se si shqiptohet emri. Sidoqoftë, kur dikush në Twitter e pyeti Musk nëse mund të ishte X Ash Archangel, Muskut i pëlqeu komenti, duke dhënë të dhëna më shumë se si mund të tingëllojë.

Por a është e ligjshme?

Mendohet se Grimes mund të ketë lindur në Kaliforni, ku disa emra nuk mund të regjistrohen.

Rregullat atje përcaktojnë që asnjë regjistër, ideogram dhe shenja diakritike për shembull è, ñ, ē, ç nuk mund të përdoren gjatë regjistrimit të lindjes. Emrat duhet të përbëhen nga 26 shkronjat e alfabetit anglez.

Kalifornia nuk është vendi i vetëm në botë me rregullore mbi emrat e foshnjeve. Në Zelandën e Re, emri 4Real u pezullua nga autoritetet sepse emrat nuk mund të fillojnë me një numër.

Një çift shkoi në gjykatën e lartë në Suedi pasi zyrtarët e atje e vlerësuan emrin e fëmijës së tyre Metallica “të papërshtatshëm“.

Sipas ligjit suedez, të dy emrat e parë dhe mbiemrat duhet të fitojnë miratimin e autoriteteve përpara se ato të përdoren.

Sidoqoftë, në vitin 2014, tre bebe në Skoci u quajtën M, R dhe T. Emra të tjerë që njerëzit kanë zgjedhur, sipas Records National of Scotland, përfshijnë Daiquiri dhe Spartacus.

Emrat e pazakontë nuk janë të rinj. Të dhënat e regjistrimit gjatë Shekullit 18 dhe XIX zbuluan njerëz të quajtur Judgement King (Mbret), Nobel Fall (vjeshte Fisnike) dhe Plaga e Kolerës./ BBC/


Etiketa: ,

Pas