Kryesore

Yuri Kim dhe Luigi Soreca: Gjykata Kushtetuese të ngrihet deri në 31 dhjetor
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:38 - 25/11/20 |
mapo.al

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim i kërkoi Këshillit të Emërimeve në Drejtësi të përfundojë procesin e zgjedhjes së anëtarëve të Gjykatës Kushtetuzese deri në fund të vitit. “Është pozitive të shohësh progres për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese deri në fund të këtij viti. Kanë mbetur edhe 6 javë. Presidenca, Parlamenti dhe institucionet e drejtësisë duhet të vazhdojnë të punojnë me urgjencë. Mirënjohje KED për sigurimin e kandidatëve të kualifikuar. Udhëheqësit duhet të përmbushin premtimin ndaj popullit të Shqipërisë për drejtësi”, shkruan Yuri Kim.Në takimin e zhvilluar me kryetaren e KED, Vitore Tusha, sëbashku me ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca, theksoi se Shqipëria duhet të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale deri më 31 dhjetor.

Gjithashtu Soreca u shpreh se ngritja e Gjykatës Kushtetuese është kusht thelbësor për hapjen e negociatave.

KED do të mblidhet nesër për të shqyrtuar 3 kandidatë për Gjykatë Kushtetuese.

Deri më tani kandidatët e kualifikuar janë:

Sonila Bejtja
Altin Binaj
Aleksandër Toma
Të tre kandidojnë për vendin e Besnik Muçit.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas