Kronika

Yuri Kim pas takimeve me kreun e SPAK dhe BKH: Shqiptarët presin drejtësi
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:52 - 08/09/20 |
mapo.al

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, shprehet se shqiptarët presin drejtësi nga institucionet e reja që janë krijuar.


Kim paraditen e sotme zhvilloi një takim me kreun e SPAK dhe shefen e BKH-së, ‘FBI-së shqiptare’.


“Sot u takuam me Drejtorin e BKH-së Hajnaj & shefin e SPAK, Kraja për të përsëritur mbështetjen e fortë të SHBA-së.Reforma në Drejtësi nuk do të jetë e shpejtë ose e lehtë, por po ecën përpara hap pas hapi dhe duhet të vazhdojë në mënyrë që shqiptarët të kenë drejtësi.


Sundimi i ligjit është gjithashtu thelbësor për investimet e huaja”, shkruan Kim.


Në fokus të këtij takimi ishte edhe përzgjedhja e 60 hetuesve të FBI-së shqiptare, (BKH), të cilët do të kenë akses në sistemet e informacionit, dosjet dhe të gjitha të dhënat e administruara nga degët e shtetit shqiptar, përfshirë çdo drejtori dhe nëndegë të saj, në kuadër të hetimit të veprave penale në kompetencë të SPAK.


Etiketa: , , , , ,

Pas