Kryesore

Yuri Kim përsërit mesazhin për kandidatët dhe kujton penalitetin e SHBA


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:39 - 15/01/21 |
mapo.al

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, është takuar sot me drejtuesit e KQZ, ku ka theksuar rolin që ata kanë që, zgjedhjet që po vijnë, të jenë të lira e të ndershme. Por, duke parë njoftimin e publikuar në faqen e Ambasadës, del se mesazhi kyç i zonjës Kim është për kandidatët për deputetë, që të jenë të pastër dhe me integritet. Jo më kot, ambasadorja, ka kujtuar përcaktimin e Sekretarit të Shtetit, për personat e konsideruar si të përfshirë në korrupsion madhor, për të cilët është hequr viza, ose nuk janë pajisur me të drejtën për të vizituar SHBA-në. Këta indivinë, tashmë njihen mirë në politikën tonë.

Njoftimi i Ambasadës:


Teksa edhe 100 ditë na ndajnë nga zgjedhjet parlamentare shqiptare më 25 Prill, Ambasadorja Kim u takua me Kryetarin e KQZ-së Celibashi dhe Zëvendës Kryetaren Pelinku, për të shprehur mbështetjen për rolin e tyre kritik në sigurimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.
Ajo nënvizoi nevojën për të zbatuar në kohë dhe mënyrën efikase identifikimit biometrik dhe masa të tjerë të nevojshme. Duke kujtuar letrën e saj të 31 gushtit drejtuar Kryetarëve të Partive, ajo kujtoi KQZ-në për përgjegjësinë e saj për t’u siguruar që kandidatët të jenë në përputhje me ligjin shqiptar. Ajo nënvizoi mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për përmbushjen e kërkesave të popullit shqiptar për politikë më të pastër, duke filluar nga politikanë më të pastër. Në këtë drejtim, ajo përmendi se Sekretari Amerikan i Shtetit ka përcaktuar publikisht individë të caktuar për korrupsion madhor. Këto përcaktime mbeten në fuqi. Ata ranë dakord që KQZ-ja duhet të marrë të gjitha masat e mundshme, jo vetëm për të mundësuar ndjekjen penale të shkeljeve, por së pari për t’i parandaluar shkeljet, përfshirë duke zbatuar masa për të parandaluar blerjen e votave dhe manipulimin e votave.


Shtetet e Bashkuara mbeten një mbështetës i palëkundur i Shqipërisë dhe popullit shqiptar ndërsa ata punojnë për një demokraci më të mirë, udhëheqës më të mirë dhe një të ardhme më të mirë.


1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas