Aktualitet

Yuri Kim takon Ismail Kadarenë, zbulon detaje nga biseda me shkrimtarin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:07 - 14/08/21 |
mapo.al

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka pasur një takim tejet të veçantë me shkrimtarin e madh të letrave shqipe, Ismail Kadare. Lajmin e ka bërë të ditur vetë diplomatja amerikane, e cila ka zbuluar se ka folur mbi shqiptarët dhe rolin e tyre dhe identitetin europian të tyre.


Në fakt ky është edhe një prej librave të Kadaresë mbi identitetin europian të shqiptarëve.


“Identiteti evropian i shqiptarëve”, i Kadaresë është po aq bindës sot sa ishte kur e botoi në 2006. Ndërsa shikojmë drejt së ardhmes, identiteti evropian i shqiptarëve është më i rëndësishëm se kurrë. Kënaqësi për ta bërë këtë diskutim personalisht me një nga mendimtarët më të mëdhenj të Evropës”, shkruan Kim në rrjetet sociale.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas