Aktualitet

Yuri Kim: Të pikëlluar nga shkatërrimi që kanë shkaktuar zjarret në jug


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:34 - 08/08/21 |
mapo.al

Ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim ka shprehur shqetësimin e saj në lidhje me situatën e zjarreve në vendin tonë.


Në një postim në rrjetet sociale, ajo shprehet zjarrfikës amerikanë kanë mbështetur këtë fundjavë Forcat e Armatosura në përpjekje për të shuar flakët, ndërsa përmend edhe pajisjet e dhuruara nga SHBA në ndihmë të tyre.


“Si të gjithë në Shqipëri, Ambasada e SHBA është e pikëlluar nga shkatërrimi që kanë shkaktuar zjarret në jug. Për të ndihmuar, ekspertë amerikanë zjarrfikës mbërritën këtë fundjavë për të mbështetur përpjekjet e Forcave të Armatosura Shqiptare. Përveç kësaj ndihme nga USAIDSavesLives pajisje të dhuruara më parë nga Komanda SHBA në Europë, përfshirë “kovat Bambi” për helikopterë, kostume zjarrfikësish, sëpata, lopata, pajisje personale mbrojtëse, etj. po përdoren për të shpëtuar jetët, shtëpitë & bizneset në Shqipëri”, shkruan Kim.


Dy ditë më parë edhe Bashkimi Europian u solidarizua me Shqipërinë duke dërguar helikopterë dhe 50 ekuipazh në ndihmë të shuarjes së flakëve në vend.

1


Etiketa: , ,

Pas