Aktualitet

Zbulim mahnitës, shkencëtarët e Izraelit: Dy ilaçe shërojnë koronavirusin 100%


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:16 - 22/07/21 |
mapo.al

Shkencëtarët nga Universiteti Hebraik i Jeruzalemit thonë se ata kanë identifikuar disa ilaçe që mund të ndihmojnë në trajtimin e njerëzve që kanë koronavirus.


Prof. Shy Arkin, një biokimist në Institutin e Shkencës së Jetës Alexander Silberman, i tha The Jerusalem Post se në testet laboratorike në të cilat qelizat e infektuara me SARS-CoV-2 ishin vendosur së bashku me ilaçet për dy ditë, “pothuajse 100% e qelizave jetuan pavarësisht se ishin infektuar me virusin”.


Në të kundërt, pa përbërjet e mëparshme të ilaçeve, rreth 50% e qelizave vdiqën pasi ranë në kontakt me virusin.Arkin dhe ekipi i tij u mblodhën përmes një biblioteke me më shumë se 2,800 përbërës të aprovuar për përdorim, duke identifikuar 18 ilaçe që ata mendonin se mund të ishin efektive.Në punën e pabotuar, studiuesit ishin në gjendje të tregonin se disa prej këtyre përbërjeve “shfaqën një potencial të jashtëzakonshëm kundër të gjithë virusit në eksperimentet in-vitro”.Dy prej tyre janë Darapladib, të përdorura për trajtimin e aterosklerozës dhe Flumatinib, të përdorura për trajtimin e disa kancereve të gjakut. Arkin tha se ai hezitonte të tregonte emrat e ndonjë prej ilaçeve, duke shtuar se ai nuk mund t’i rekomandonte ato derisa t’i nënshtroheshin provave të duhura klinike.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas