Bota

Zbulohet kura e parë kundër koronavirusit, e njëjta që përdori Donald Trump


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:16 - 26/01/21 |
mapo.al

Kokteji i antitrupave i Regeneron, i përdorur për të kuruar Covid-19, ka rezultuar 100% efektiv në mbrojtjen e pacientëve nga rastet simptomatike, sipas të dhënave të fundit të publikuara të martën nga vetë kompania amerikane.


Regeneron tha se trajtimi i quajtur Regen-Cov – i cili u përmend për herë të parë pasi u përdor te presidenti amerikan Donald Trump – ka eliminuar tërësisht infeksionet simptomatike dhe ka ulur me 50% infektimin, te një grup me 400 persona të cilët kanë 4jetuar në të njëjtën banesë me një pacient të infektuar me Covid-19.


Pjesëmarrësit në fazën e tretë të testimeve klinike gjithashtu kanë pasur ngarkesë më të vogël virale e cila u ka qëndruar në organizëm për më pak kohë, tha kompania.Sipas Regeneron, ky trajtim mund të përdoret si një “vaksinë pasive” te personat të cilëve vaksina nuk i ka ndihmuar të krijojnë antitrupa, ose që kanë nevojë urgjente për kurim. Termi “vaksinë pasive” do të thotë se personit i injektohen antitrupa që luftojnë virusin, ndërsa në vaksinat tradicionale, injeksioni aktivizon sistemin imunitar të personit që të krijojë antitrupat e tij.

Lexo edhe :  Çaji bimor me limon dhe mjaltë - Kura që ju duhet kundër të ftohurës1
Etiketa: ,

Pas