KMR

Zbulohet origjina e kanabisit, kur është përdorur për herë të parë


               Publikuar në : 10:53 - 22/05/19 |
mapo.al

Më në fund origjina e kanabisit është zbuluar. Bima daton rreth 28 milionë vjet më parë në pllajën tibetiane, 3 km mbi nivelin e detit. Studiuesit zbuluan polenin e bimës dhe e gjetën të shpërndarë gjatë mijëvjeçarëve, në Evropë, Kinë dhe Indi. Prej shumë kohësh mendohej se origjina e kanabisit ishte në Azinë Qendrore, por vendndodhja e saktë mbeti mister deri tani. Dëshmitë arkeologjike të përdorimit të saj si drogë datojnë në 2.700 pr.K në rajonin e Xinjiang në veri-perëndim të Kinës.


“Një ekip hulumtuesish i udhëhequr nga Universiteti i Vermontit në SHBA ka ekzaminuar 155 studime të fosileve nga Azia për të rindërtuar historinë evolucionare dhe njerëzore të kanabisit në Azi,” – thanë autorët në raport.


Etiketa: , ,

Pas