Aktualitet

Zbulohet skenari i protestës së minatorëve/ ‘Çadra në bulevard e mosbindje civile’





Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:44 - 07/06/18 |
mapo.al

Në studion e “BalkanWeb” përballë gazetarit Erjon Skëndaj dy kryesindikalistët Kol Nikolla dhe Fiqiri Xibri kanë zbuluar një pjesë të skenarit të protestës së paralajmëruar për ditën e mërkurë në orën 10:00 para Kryeministrisë.


Për herë të parë në dy dekadat e fundit sindikalistët u bënë bashkë e i lanë qeverisë 7 ditë kohë për ta miratuar statusin.


“Tre do të jenë, unë, Fiqiriu dhe Gëzimi. Të tjerët pastaj kush do të vijë pas. Kush ka interes do të vijë”,- tha Nikolla.


“Unë jam krenar të marrë të gjitha përgjegjësitë e protestës. Unë do ta bëj timen, s’më intereson fare nëse më japim leje apo jo”,- u shpreh Xibri.


Mund të shkohet në grevë urie apo me çadra?

Fiqiri Xibri: Edhe kjo është propozuar. Është propozuar që të merren plastmase me vete dhe bukë po ashtu. Njerëzit do të vinë nga ana e anës, nga Korça, nga Erseka, Tropoja. Ata kur vinë e kanë ndarë mendjen ‘unë sot do fitojë’. Unë jam më i irrituar se ata, ndoshta mund të jem dhe iniciatori për ashpërsimin, ndoshta dhe degradimin e situatës.

Ju jeni edhe me agjërim….Muaj i Ramazanit është për paqe, ju thoni ta kërkojmë të drejtën me dhunë…

Fiqiri Xibri: Kjo nuk ka të bëjë me atë….Është besimi dhe zbatimi i këtyre normave kanë kriteret e tyre. Jemi të urdhëruar që në muajin e Ramazanit të priremi nga durimi dhe paqja. Por ka qëlluar që mbushja e kupës për së dyti, pas asaj të 21 shkurtit ishte protesta e parë, të qëllojë në këtë kohë. Por kjo ndoshta do bëjë që qeveria të reflektojë që ne të jemi më pak të ashpër. Detyra ime kryesore, është përgjegjësia e menaxhimit të situatës. Është detyrë e qeverisë që të mendoj, jo e jona.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas