Aktualitet

Zbulohet varreza tumulare e shek. XV-XII p.e.s.

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:29 - 07/07/20 |
mapo.al

Një varrezë tumulare që i përket shek. XV-XII para erës sonë është zbuluar në shpatet e Përroit të Korramit në  verilindje të Himarës.


Varreza u zbulua nga një gërmim rastësor në vitin 2018.


Fazën e parë të gërmimit arkeologjik në pranverë të vitit 2018, u zbulua një tumë e periudhës së Bronzit të Vonë dhe disa varre ciste.


Dy javët e fundit të muajit qershor të këtij viti, u realizua faza e dytë e gërmimit arkeologjik, ku u zbulua një tumë e dytë, e cila konfirmoi ekzistencën e një varreze tumulare e cila ndihmon për të hedhur dritë mbi historinë tonë të hershme.Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas