fbpx

Bota

Zbulohet varri masiv me 30 mumie, mes tyre një nënë me fëmijë

               Publikuar në : 09:52 - 26/04/19 |
mapo.al

Autoritetet egjiptiane njoftuan se 30 mumie, mes tyre një nënë e një fëmijë, janë gjetur në një varr të lashtë egjiptian.

Zbulimi u bë nga misioni arkeologjik egjiptian-italian, i cili ka zbuluar rreth 300 varre në zonën e Bankës Perëndimore Aswan në jug të vendit. Varri masiv kishte në brendësi artefakte të ndryshme.

Shkrimi i gjetur në pjesët e një arkivoli në varr zbuloi një seri lutjesh për perëndi të ndryshme, si dhe emrin e pronarit të varrit.


Etiketa: , ,

Pas