Aktualitet

“Zbutet” Holanda: “Pro” çeljes së negociatave me Shqipërinë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:20 - 16/06/21 |
mapo.al

Qeveria holandeze duket se ka zbutur qëndrimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë ndërsa ka dhënë “po-në” e saj në këtë drejtim, me kushtin që mbajtja e Konferencës së Parë Ndërqeveritare të bëhet sapo të jetë miratuar kuadri negociator.


Çështja është diskutuar në Parlamentin e Holandës, ndërsa votimi pritet të ndodhë ditën e nesërme.


Ende nuk dihet se cili do të jetë qëndrimi me votë i deputetëve, por në raportin e saj qeveria njeh “një sërë meritash ndaj Shqipërisë që kanë të bëjnë me sundimin e ligjit dhe shtetit të së drejtës fokusuar kryesisht tek lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, ndonëse theksohet se “në këtë drejtim ka ende punë për të bërë”.Miratimi i kuadrit negociator nënkupton përcaktimin e pikave kyçe mbi të cilat palët, do të punojnë, në mënyrë që shteti aspirant për integrimin e plotë të arrijë të gjitha objektivat e vendosura.

Lexo edhe :  Incidenti që kulmoi me pushtimin e ShqipërisëGjithashtu, korniza negociatore vendos një mekanizëm kontrolli për çështjet e dakordësuara. Holanda dhe Franca kanë qënë dy vende skeptike nga sesioni i fundit i votimit për negociatat.Gjithësesi, ekspertët shprehen se qëndrimi i të dyjave është zbutur ndjeshëm.

Një tjetër pengesë e mundshme mbetet trajtimi në bllok apo individual i Shqipërisë me Maqedoninë e Veriut, pasi kjo e fundit ka një kontest bilateral me Bullgarinë, gjë që mund të rrezikojë sërish procesin.

1


Etiketa: , , ,

Pas