Kryesore

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa, publikon dokumentet: Veliaj miraton planin për ndërtimin e kullave 18-katëshe


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:21 - 02/08/20 |
mapo.al

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook ka publikuar dokumente në të cilat faktohet se kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka miratuar planin për ndërtimin e kullave 18-katëshe te zona e Liqenit Artificial.


Zhupa më parë është shprehur se Veliaj kishte deklaruar se nuk do ketë ndërtime tek ajo zonë, ndërsa në realitet ndodh e kundërta.


Postimi i plotë

Veliaj kalon PDV (planin e detajuar vendor) për ndërtimet në zonen e parkut të liqenit artificial e emërtuar TR169, tashmë me percaktimet e reja kullat do të ndërtohen deri në 18 kate !Klientet e zakonshëm të pushtetit, firma “51N4E” e njohur si firma ku punon vajza e kryeministrit dhe Gent Agolli, ish konsulenti i Sheshit Skenderbej, kane planifikuar ne PDV e re qe mori miratimin e Bashkise Tirane, ndertime per te gjithe zonen ne liqenin artificial. Zona njihet si e Garda e Republikes, ju dha Bashkisë Tiranë edhe Veliaj premtoi edhe genjeu që do ja kthente parkut te Liqenit.


Erion Veliaj me vendimin nr.15308, datë 12.05.2020 ka miratuar zyrtarisht këtë plan duke i hapur rrugë kështu zhvillimit me ndertime në këtë zonë . Referuar nenit 25 te rregullores se planit per PDV-TR169 është përcaktuar që objektet do kenë lartësi projektimi deri në 18 kate . Siperfaqja e ndërtimit dhe rizhvillim është parashikuar te jete 61.000 m2 .

Lexo edhe :  Ambasadorja franceze në Tiranë, takim me kreun e PD Lulzim Basha

E gjithë zona do ndërtohet siç kisha paralajmëruar edhe denoncuar me fakte që në 2018, me video të nxjerre nga AKPT. Tashmë siç pritej është miratuar që 50% do jenë godina publike, një nga keto Biblioteka Kombetare, kjo për të hapur rrugën që 50% të jenë kullat private të oligarkeve në zonën e liqenit ,me shërbime, banim, parkim etj. Mes për mes do kaloj rruga e famshme që ishte pjesë e planit të betonizimit, e denoncuar nga foltorja e PD ne mars 2009, ku 650 metra rruge do lidhin pikerisht kullat e reja te liqenit me rrugen e Kosovareve. Kujtojme qe keto 650 metra rruge per kullat private do na kushtojnë 2 milion euro nga taksat tona.

 

<
>
116794872_4159871847417523_293140053079873422_o 116804431_4159875510750490_5404862993047519854_o 116871177_4159872404084134_1932845138949992826_o 116877478_4159875284083846_5311297183998391979_o 116879996_4159873860750655_3923037667560975557_o 116899608_4159871114084263_2442649740602482041_o 116911228_4159872614084113_6980373581300983367_o 117109587_4159872170750824_3829871105401759211_o 117110255_4159871354084239_7965757088514955885_o 117209384_4159874194083955_5635834069392181689_o
1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas