Kryesore

Zgjedhje parlamentare dhe lokale në një ditë? Meta: Nëse palët janë dakord…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:02 - 12/06/20 |
mapo.al

Presidenti Ilir Meta u pyet nëse bashkë me zgjedhjet e përgjithshme vitin e ardhshëm do të dekretojë edhe datën për zgjedhjet lokale.


Ai u shpreh se kjo është dëshira e tij, por do të respektojë kushtetutën, duke dekretuar vetëm ato parlamentare.


“Përsa dekretin e zgjedhjeve të përgjithshme apo lokale, pyetja është interesante, por përgjigja është e qartë, presidenti do të veprojë në raport me kushtetutën dhe jo si do të dëshironte të vepronte me logjikën normale, të ngjarjeve apo zhvillimeve. Për mua si president zgjedhjet e përgjithshme dhe vendore duhet të ishin mbajtur dje. Do të jem i vëmendshëm për përmbushjen e detyrimeve kushtetuese”, tha ai.I pyetur se përse nuk po dekreton zgjedhjet në bashkitë, ky kryetarët janë larguar si të prekur nga dekriminalizimi, Meta u shpreh: “Kam qenë dhe jam tepër i saktë, unë veproj në raport me Kushtetutën, nuk kemi një vendim të Gjykatës Kushtetuese mbi legjitimitetin e zgjedhjeve të fundit vendore. Megjithatë, në rast se të gjitha palët do të arrinin në një marrëveshje gjithpërfshirëse dhe do të mbështetje nga ndërkombëtarët, nuk do të përpiqesha të bëhesha bllokues”.
Lexo edhe :  VIDEO/ Rama merr dozën e tretë të vaksinës dhe bën paralajmërimin e fortë
1
Etiketa: , , ,

Pas