Aktualitet

Zgjedhjet e 30 qershorit/ PD dega Lezhë: Gjykata detyron Prokurorinë të regjistrojë proçedimin penal (VIDEO)
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:16 - 27/07/20 |
mapo.al

Në një publikim në Facebook Partia Demokratike dega Lezhë ka mbajtur një deklaratë ku në të cilën bën me dije një vendim të gjykatës së këtij rrethi për shfuqizimin e vendimit të prokurorisë dhe detyrimin e kësaj të fundit të regjistrojë proçedimin penal dhe të hetojë proçesin e votimit të 30 qershorit.Ne inkurajojmë Prokurorinë që të jetë e paanshme dhe të mos ndikohet në vendimet e saj, por të kryejë një proçes hetimor të drejtë, të plotë e të gjithanshëm. Cilido cënon proçeset zgjedhore, cilido cënon të drejtën e qytetarëve për të zgjedhur i lirë dhe në rregulla demokratike përfaqësuesit e tyre, duhet të mbajë përgjegjësi siç parashikon ligji“, shkruhet në statusin e PD dega Lezhë.


Statusi i plotë
Pas ankimit të paraqitur nga PD Lezhe, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë ka vendosur shfuqizimin e vendimit te prokurorise dhe detyrimin e kesaj te fundit te regjistroje proçedimin penal dhe te hetoje proçesin e votimit te 30 qershorit.Ne inkurajojme Prokurorine qe te jete e paanshme dhe te mos ndikohet ne vendimet e saj, por te kryeje nje proçes hetimor te drejte, te plote e te gjithanshem.
Cilido cënon proçeset zgjedhore, cilido cënon të drejtën e qytetarëve për të zgjedhur i lire dhe në rregulla demokratike përfaqësuesit e tyre, duhet të mbajë përgjegjësi siç parashikon ligji.
Eshte koha per te rikthyer besimin e shqiptareve tek proceset zgjedhore, si nje moment kyç ku ata mund tu japin fund qeverisjeve te keqija apo ne rastin me te mire te zgjedhim nje model qeverisje me te mire sesa e meparshmja. Dhe kjo behet e mundur vetem atehere kur veprimet e paligjshme do te ndeshkohen dhe kur krimi te mos influencoje politiken dhe proçeset zgjedhore.
Kujtojme qe kjo është nje mundesi e dyte qe i jepet prokurorise per te kryer detyren e saj, dhe se mbi vijimesine e ketij procesi ne do te veme ne dijeni Keshillin e Larte te prokurorise si dhe perfaqesite diplomatike te BE dhe SHBA ne Shqiperi. Dega PD Lezhë


1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas