Aktualitet

Zgjedhjet në Kosovë – Grafika e kandidatëve që kanë probleme me ligjin
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:37 - 19/01/21 |
mapo.al

Kosova zhvillon zgjedhjet e politike më 14 shkurt te këtij viti.Një tëmë sensitive në këto zgjedhje janë dhe kandidatët për deputet që kanë probleme me ligjin.


Në grafikën e mëposhtme, të bërë nga agjensia e lajmeve REL, pasqyrohen ato konkurentet që figurojnë me këtë problematikë.Nga forcat kryesore bien në sy kandidatët e Lëvizjes Vetëvendosje dhe të AAK-së pasi kanë shifrat më të larta.Kjo vjen edhe për shkak se gjatë qëndrimit në opozitë këto forca bënë rezistencë duke hedhur gaz lotsjellës në parlamet.


Mes tyre është edhe kreu i LVV dhe kandidati për kryeministër, Albin Kurti.

Komisioni i Qëndror i Zgjedhjeve në Kosovë dhe instancat e tjera të drejtësisë kanë pak ditë për të thënë fjalën e tyre se cilët kandidatë janë legjitim në këto zgjedhje.

Lexo edhe :  Dialogu ia ktheu Serbisë të drejtën e vetos për fatin e Kosovës

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas