Aktualitet

Zgjedhjet në Kosovë, Surroi: Përmbysje e elitave, sfidë dhe shans për fituesit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:24 - 14/02/21 |
mapo.al

Publicisti nga Kosova, Veton Surroi i ka cilësuar zgjedhjet e sotme si një revolucion zgjedhor dhe përmbysje të elitave politike në pushtet.

Sipas tij, mandate i LVV është i paprecedentë pasi është kundër kapjes së shtetit.


Ai thekson se tashmë LVV dhe partitë që morën votën e qytetarëve kanë para një sfidë dhe shans për të ndërtuar koncensusin e ri për Kosovën si shtet funksional dhe anëtar i familjeve të demokracive euro-atlantike.
Vetëvendosja është drejt fitores në Kosovë, madje rrezikon që të marrë qeverinë të vetme ndërsa partitë e tjera tradicionale PDK, LDK e AAK ndodhen shumë më poshtë me vota.


Reagimi i plotë i Veton Surroit:


 

  • Më 14 shkurt Kosova prodhoi një revolucion zgjedhor, duke përmbysur konceptin e deritanishëm të elitave politike në pushtet.

 

  • LVV morri mandatin e paprecedent të shumicës kundër kapjes së shtetit e për avancimin e tij si shtet zhvillimor, të drejtësisë sociale e sundimit të së drejtës.
Lexo edhe :  Koronavirusi në Kosovë - 701 infektime ditore dhe 14 viktima

 

  • LVV së bashku me partitë e tjera të spektrit politik që morën votën e qytetarit të Kosovës janë para një sfide dhe shansi për ndërtimin e një koncensusi të ri për Kosovën si shtet funksional, demokratik e anëtar i familjeve të demokracive euro-atlantike.
1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas