Kryesore

Zgjedhjet në LSI – Voton Kryemadhi: Ne jemi gjithmonë zgjidhja e problemit (VIDEO)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:31 - 21/11/20 |
mapo.al

Ka votuar Monika Kryemadhi, e cila kandidon për t’u rikonfirmuar në krye të LSI.


Kryemadhi ka votuar në qendrën e votimit në njësinë Nr.5, në kryeqytet.


“Votova si të gjithë anëtarët e tjerë të LSI. Votoj për t’u konfirmuar në krye të LSI“, tha Kryemadhi.

“Nuk ka patur kandidat tjtër, ndaj është vetëm një. Unë nuk kam frikë nga gara. Kam një mision, ta bëjmë Shqipërinë “shtëpinë e shqiptarëve”“.Votimi online, tha Kryemadhi, është risi jo vetëm në jetën politike shqiptare. Ajo shtoi se interesi i anëtarësisë së LSI për të marrë pjesë në zgjedhje tregon vendosmërinë e shqiptarëve për të marrë në dorë fatet e vendit.“Në kuadrin e pandemisë dhe jo vetëm, të lëvizjes së shumë të rinjve dhe të rejave që kanë ikur jashtë vendit, e kanë votimin online një mundësi për të qenë pjesë e vendimmarrjes. Ky proces tregon se njerëzit janë të etur për të qenë vendimmarrës dhe për të mos lënë fatet e tyre në dorë të një kupole të vogël njerëzish. Ne jemi gjithmonë zgjidhja e problemit. Ne kemi kontaktin me njëri-tjetrin. Gjithmonë kemi qenë mundësia që iu kemi dhënë hapësirat të gjithë për të qenë pjesë e procesit, jo vetëm në votim por edhe në vendimmarrje. Rinia shqiptare është zemra dhe fuqia e popullit shqiptar”, tha Kryemadhi.

E pyetur se ku do të kandidojë në zgjedhjet e 25 prillit, Kryemadhi u shpreh se kandidatura e saj do të jetë në qarqet më të vështira.

Teksa hyri në qendrën e votimit, Kryemadhi u pa me maskë. E pyetur nga gazetarët ajo kishte këtë përgjigje: “Ma mblodhi partia“. Ndërsa shtoi më tej se “shqiptarët duhet ta mbajnë maskën se besojnë te ekzistenca e infeksionit të rrezikshëm dhe jo nga frika“.

“Mesa duket Partia ma mbledh nuk ma mbledh njeri tjetër. Prapë vazhdoj të mendoj që maska është një element që mbahet në ambiente të mbyllura. Maska është një element që njerëzit duhet ta mbajnë se besojnë dhe jo kërcënojnë”, vijoi Kryemadhi.

Nga votimi i sotëm i anëtarësisë së LSI, do të zgjidhen edhe delegatët e Konventës Kombëtare të LSI e cila do të zhvillohet në 5 dhjetor.

Deklarata e plotë e Kryemadhit
Sot unë dhashë një votë si të gjithë anëtarët e tjerë të LSI. Në fakt ndiej kënaqësi që në listën për delegatët shoh shumë gra, që kanë ardhur si vajza në LSI dhe sot janë gra dhe nëna dhe përveç tyre shoh shumë të rinj dhe të reja, vajza të reja dhe të rinj, të cilët i janë bashkuar Lëvizjes Socialiste për Integrim në këto vitet e opozitës.

Unë sot garoj për tu rikonfirmuar mbas një periudhe të drejtimit të LSI në këto vitet e opozitës, por po pres me padurim zgjedhjen e ekipit drejtues dhe gjithë strukturave drejtuese që do të dalin nga ky proces, të cilët do të drejtojnë LSI në misionin e saj që është një mision jashtëzakonisht kombëtar do të thosha për tu dhënë shqiptarëve mundësi, punësim të mirëpaguar, arsim cilësor, ulje të kostos së jetesës dhe rritje të standardit të cilësisë së jetesës, atë për të cilën shqiptarët kanë nevojë për tu ndier në Shqipëri si në shtëpinë e tyre.

Doja të përgëzoja stafin e të rinjve tanë për këtë proces të mrekullueshëm të votimit online, i cili ka qenë i jashtëzakonshëm dhe për pjesëmarrjen e shumë të rinjve dhe të rejave, që sot edhe janë në emigracion për shkak të situatës, por që do të kthehen. Por jam dhe shumë krenare për të rinjtë e të rejat e LSI që sot kanë zaptuar dhe kanë pushtuar zyrat e LSI me një pjesëmarrje shumë të madhe, gjë që tregon se fitoja e LSI në 25 prill do të jetë e jashtëzakonshme, por nuk do të jetë fitore e LSI, do jetë fitore e të rinjve dhe të rejave, do të jetë fitore e gjithë shqiptarëve, që duan ta kenë Shqipërinë shtëpinë e tyre.

Jam me të vërtetë emocionuar nga angazhimi, nga pjesëmarrja të cilën ne e ndjekim në transmetimin online, që po përsëri ekipi i LSI me studentët e IT-së, me studentët e Regjisë, me studentët e gjithë LRI-së i kanë dhënë sot një mesazh shumë të mirë politikës shqiptare, na kanë dhënë të gjithëve një mesazh, sepse për ta realizuar zgjedhje të ndershme transparente, zgjedhje të lira, nuk do të thotë gjë tjetër veçse vullnet politik, do të thotë dëshirë, do të thotë të duash vendin tënd, do të thotë të duash dhe të respektosh njëri-tjetrin.

Mirënjohje për të gjithë ata që na e bënë këtë ditë të mrekullueshme, këtë ndjenjë optimizmi, këtë ndjenjë fryme të organizimit, të përfshirjes dhe për të kuptuar edhe njëherë që rinia shqiptare jo vetëm është energjia, por rinia shqiptare është zemra dhe fuqia e popullit shqiptar.

Sot për herë të parë ju pamë edhe me maskë…
Në fakt mesa duket partia ma mbledh, nuk ma mbledh dot njeri tjetër dhe unë prapë vazhdoj të mendoj se maska është një element që mbahet në ambiente të mbyllura, që njerëzit duhet ta mbajnë se besojnë dhe nuk duhet ta mbajnë se i kërcënojnë. Por mendoj që sot më shumë e rëndësishme është që tu ofrojmë shqiptarëve optimizëm dhe forcë. Shqiptarët nuk i mund dot as koronavirusi, as diktatura e as varfëria, shqiptarët janë një popull që brenda vetës së tyre nuk kanë vetëm revoltën dhe forcën, por shqiptarët brenda vetes së tyre kanë dashurinë, solidaritetin dhe mbi të gjitha lidhjen dhe forcën më shumë për të pasur një familje të fortë dhe një element të cilin e kemi të domosdoshëm sot, vendin tonë.

Lexo edhe :  Momenti kur Hamas lëshon qindra raketa nga Gaza drejt Tel Avivit (VIDEO)

Znj. Kryemadhi, platformën online, të cilën po e përdorni për këto zgjedhje, a po e shihni si mundësi edhe për fushatën elektorale duke qenë se pandemia po vijon dhe a do të keni besim që edhe nëse kjo platformë online do të aplikohej, a do të ishte e besueshme? Në zgjedhjet parlamentare flas…
Ne jemi forca e parë politike faktikisht që kemi krijuar votimin elektronik, jemi të parët që kemi sjellë ‘një anëtar një votë’ që në vitin 2004. Jemi të parët që kemi krijuar kuotat gjinore ‘50 me 50’, pra 50 për qind të jenë gra dhe 50 për qind të jenë burra. Jemi të parët që kemi përfshirë në Statut 30 për qind të Lëvizjes Rinore për Integrim në strukturat drejtuese të LSI-së. Kështu që dhe ky votim online është një proces i domosdoshëm, është risi jo vetëm në jetën politike shqiptare, por edhe për funksionimin. Në kuadrin pandemisë ne e kishim të domosdoshme, por edhe në kuadrin e shumë të rinjve dhe të rejave për shkak të pandemisë, për shkak të pamundësisë që kanë ikur jashtë Shqipërisë, e kanë këtë mënyrë votimi online një mundësi për të qenë vendimmarrës. Edhe pse pjesa më e madhe e tyre më 25 prill do të kthehen për të votuar, sepse kjo gjë na dha shansin dhe mundësinë për tu strukturuar edhe njëherë nga fillimi, për të rikthyer edhe njëherë disa elementë, të cilat për shkak të pozicionimit, për shkak të pandemisë, për shkak të disa fatkeqësive natyrore që ndodhën në Shqipëri, njerëzit kishin humbur një lloj kontakti, një lloj lidhjeje. Ky proces nuk tregoi gjë tjetër, por tregoi që njerëzit janë të etur për të pasur një përfshirje, njerëzit janë të etur për të qenë vendimmarrës për veten e tyre dhe jo për të lënë fatet e tyre në dorë të një kupole të vogël njerëzish.

Do të keni fushatë online apo takime fizike?
Do t’i kemi të gjitha, edhe onlinen. Ne jemi gjithmonë zgjidhja e problemit , gjithmonë kemi një zgjidhje. Duke qenë zgjidhja e problemit ne e kemi edhe kontaktin me njëri tjetrin, ne e kemi edhe kontaktin online me njëri tjetrin. Ne jemi shquar si strukturë që kemi hapur edhe pajisjen me kartat e reja të anëtarësisë nëpërmjet sistemit dhe fotografive dhe të dhënave të tyre. Kështu që të gjitha janë të mundshme në LSI dhe gjithmonë kemi qenë ne mundësia që ua kemi dhënë hapësirat të gjithëve për të qenë pjesë e procesit, jo vetëm në votim, por edhe pjesë e procesit të vendimmarrjes.

Ju shpeshherë e keni akuzuar kundërshtarin politik që nuk ka zhvilluar garë të brendshme. Pse zgjodhi LSI vetëm një kandidat në garë?
E para njëherë, ka 4 muaj që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e ka shpallur datën e zgjedhjeve, që ka qenë 21 nëntori. Më 5 dhjetor është Konventa Kombëtare. Ajo që dua të theksoj është që në diskutimet që ka bërë edhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve por edhe të tjerët, nuk kemi pse zhvillojmë një garë fiktive, nuk ka pasur asnjë kandidat tjetër. Nuk besoj që pozicioni i Monikës me pozicionin e Edi Ramës nuk janë njëlloj. Monika nuk ka frikë nga gara, nuk ka frikë nga zgjedhjet. Monika garon aty ku është më e vështira dhe të jeni të bindur që sot në këto kushte që është LSI-ja, Monika nuk ka qëllim në vetvete për të qenë Kryetare e LSI-së, por ka si qëllim në vetvete një mision: Ta bëjmë Shqipërinë shtëpinë e të gjithë shqiptarëve! Të kthejmë djemtë dhe vajzat tona që kanë ikur në emigracion sepse nuk kanë mundësi të jetojnë dhe të punojnë në Shqipëri. Të vijnë të jetojnë, të punojnë dhe të jenë në shtëpitë e tyre vetë zot, në mënyrë të tillë që Shqipëria të jetë një vend i Bashkimit Europian jo vetëm në hartë gjeografike, por të jetë me standardet e jetesës, me punësimin, me arsim cilësor , me shërbim shëndetësor dhe shumë gjëra të tjera që shqiptarët meritojnë.

Zonja Kryemadhi më 25 prill, meqë nuk kishit frikë nga gara, do kandidoni në një zonë të vështirë?
Të jeni të bindur që në qarqet më të vështira do kandidojë Monika Kryemadhi. Ju e dini që nuk i shmangem sfidave.

Zonja Kryemadhi në Konventën e 5 dhjetorit do të bëni publik edhe drejtuesit politik si dhe koalicionin e LSI-së?
Në Konventën e 5 dhjetorit, delegatët që do të dalin sot, do të jenë ata që do të zgjedhin edhe strukturat drejtuese të LSI-së, pra ajo që ka ndodhur në të gjithë konventat e LSI-së, që janë bërë edhe në 2012, edhe në 2016, që janë konventa zgjedhore, të cilat zgjedhin struktura drejtuese. Jam e bindur që në këtë kuadër, me stafin e jashtëzakonshëm të cilët kanë realizuar votimin online, do të bëjnë të mundur edhe realizimin e Konventës Kombëtare të LSI-së më 5 dhjetor që besoj dhe ajo do të ketë risi të mëdha jo vetëm për ju mediat, por për të gjithë qytetarët shqiptarë.

A është Fieri qarku ku ju do të kandidoni zonja Kryemadhi?
Një nga, sepse e kam thënë kodi i ri zgjedhor i ka dhënë hapësira pafund LSI-së, jo vetëm për të zgjeruar mundësitë e saj, por për të përfshirë sa më shumë të rinj dhe të reja në procesin e zgjedhjes për deputetë në të ardhmen.

1


Etiketa: , , , ,

Pas