Aktualitet

Zgjedhjet në SHBA 2020/ Bloomberg dhuron 100 milion dollarë për Biden në Florida
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:46 - 15/09/20 |
mapo.al

Miliarderi Mike Bloomberg ka premtuar të paktën 100 milion dollarë për të ndihmuar fushatën presidenciale të demokratit Joe Biden në Florida.


Një nga shtetet e fushës së betejës, Florida ofron pjesën më të madhe të votave në kolegjin elektoral të nevojshme për të fituar.


Bloomberg shpenzoi 1 miliard dollarë këtë vit në përpjekje për të mposhtur Z. Biden për t’u bërë kundërshtari Demokrat.


Donald Trump ka lënë të kuptohet se ai do të shpenzojë paratë e tij në shtet përpara hapjes së hershme të votimit në 24 Shtator.


Të dy fushatat janë të etura për t’u tërhequr votuesve të cilët mund të hedhin votat e tyre herët me postë dhe të vendosin tonin e javëve të fundit të fushatave të tyre.

Votimi postar pritet të jetë dyfish më shumë se ai i parë në 2016 pasi pandemia e koronavirusit nxit votuesit për të shmangur qendrat e votimit.

Florida ofron 29 nga 270 votues të kolegjit elektoral të nevojshëm për të fituar zgjedhjet.

Presidenti Trump fitoi Florida në 2016, ndërsa Demokrat Barack Obama e  mori atë në 2012.

“Mike Bloomberg është i përkushtuar për të ndihmuar në mposhtjen e Trump,” i tha Reuters Shevin Sheekey, një këshilltari i z.Bloomberg.

Donald Trump reagoi duke kritikuar drejtimin e vetë z.Bloomberg për t’u bërë kandidati Demokrat për president në të cilin ai thuhet se shpenzoi 409 milion dollarë.

Mendova se Mini Mike po kalonte me politikën demokrate“, shkroi ai për ish-kryetarin e bashkisë së New York City.

Në fillim të kësaj jave kur u pyet nga gazetarët nëse po mendonte të shpenzonte paratë e tij në Florida, z.Trump u tha gazetarëve “Nëse do të duhet, unë do ta bëj. Çfarëdo që të duhet, ne duhet të fitojmë“.

Presidenti fillimisht kishte një avantazh të rëndësishëm financiar ndaj rivalit të tij, por mbledhja e suksesshme e fondeve të Z. Biden e ka mbyllur hendekun.

Një sondazh i Raportit Politik të Cook këtë javë sugjeroi që gara në Florida po ngushtohet, me Trump duke përmirësuar pozicionin e tij.

Kombëtarisht Joe Biden po udhëheq në sondazhet.

Bloomberg mbështeti z.Biden pasi nuk arriti të fitonte nominimin Demokratik dhe foli në një vend të parë në konventën Demokratike në Gusht./BBC

Përshati për Mapo.al: Melisa Bramka 


Etiketa: , ,

Pas