Aktualitet

Zgjedhjet në Universitete, Rektori shkarkon komisionin zgjedhor (Emrat)

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:27 - 06/05/20 |
mapo.al

Pas vendimit të Komisionit Zgjedhor të Universitetit të Tiranës, mësohet se Mynyr Koni, Rektori aktual i Universitetit të Tiranës ka vendosur të shkarkojë të gjithë pedagogët që përfshirë në procesin zgjedhor.


Ditën e sotme është firmosur vendimi dhe janë shkarkuar nga detyra, pedagogët, Majlinda Keta, Benard Dosti, Oriona Muçollari, Gledjan Caka, Ardian Doka, Eglantina Gishti dhe Eno Lushka.


Të shtatë pedagoget janë pjesë e Komisionit Institucional të Zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës.


Është publikuar vendimi për shkarkimin e pedagoges, Majlinda Keta me motivacionin e shkeljes në mënyrë flagrante të rregullores për organizimin e zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës.


Mësohet se më të njëjtin argument janë shkarkuar dhe 7 pedagogët e tjerë të Universitetit të Tiranës.

Ndër të tjera në arsyet e renditura për shkarkimin nga detyra duhet se është “shkelur në mënyrë flagrante rregullorja për organizimin e zgjedhjeve për autoritetet dhe Senatin Akadamik të UT, duke përgatitur, formosur dhe dërguar me email edhe në formë shkresore dokumenta, të cilat janë në shkelje të rregullores së sipërcituar. Moszbatimi i shkresës së rektorit të UT për ndërprerjen e menjëhershme të veprimeve të paligjshme me pasoja për Universitetin”.

 

shkeljet keta2shkeljet

 

shkeljet keta3


Etiketa: ,

Pas