Aktualitet

“Zgjedhorja pa konsensus”/ Norman: Jam i zhgënjyer për ndryshimet Kushtetuese


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:01 - 13/10/20 |
mapo.al

Ambasadori britanik në Shqipëri, Dunkan Norman ka deklaruar nga Korça, për mediat, se është i zhgjënjyer që reforma Zgjedhore nuk u mbyll me konsensus.


Ai theksoi se Gjykata Kushtetuse luan një rol shumë të rëndësishëm në zgjedhje dhe se formimi i saj duhet të jetë prioritet.


Gjithashtu, ambasadori i britanik shprehu zhgënjimin nga ndryshimet Kushtetuese që u miratuan në Kuvend.“Gjykata Kushtetuese luan një rol shumë të rëndësishëm në zgjedhje. Marrëveshja e 5 qershorit nuk ka ndryshuar aspak. Politikanët  sigurisht duhet të punojnë bashkë për zgjedhje të lira.
I zhgënjyer që “Zgjedhorja” nuk u mbyll me konsensus. Gjithashtu jam i zhgënjyer nga ndryshimet Kushtetuese. E rëndësishme është që Gjykata Kushtetuese të formohet dhe duhet të jetë prioritet formim i saj”, ka deklaruar diplomati britanik.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas