Kryesore

Zgjerohen “zonat e gjelbërta”, ja qytetet që rihapen nga data 11 maj

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:54 - 08/05/20 |
mapo.al

Nga dita e hënë data 11 Maj, shtohen si zonat të gjelbërta bashkitë Lushnje, Patos, Roskovec, Korcë, Has, Kukes, Lezhë, Mirditë, Fushë-Arrez, Malësi e Madhe, Pukë, Vau Dejes, Kavajë dhe Vorë me të njëjtat rregulla.


Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se në këto zona lejohet qarkullimi ndërqytetas brenda zonave të gjelbërta me automjet privat (duke lejuar udhëtimin e më shumë se dy personave të së njejtës familje) deri në orën 21:00.


“Ndërkohë që mbeten në fuqi rregullat që ndalojnë grumbullimin e më shumë se pesë personave, aktivitetet kulturore dhe sportive të cdo lloji dhe transporti publik si dhe njësitë ekonomike ende të mbyllura.


Po kështu, nga data 11 Maj lejohen të ushtrojnë veprimtari sipas protokolleve strikte të sigurisë, me të cilat bizneset janë njohur përgjatë kësaj kohe, aktivitetet si më poshtë, klinikat dentare, parukeri, berber dhe dyqanet në qendrat tregëtare.


Theksojmë se është shumë I rëndësishëm zbatimi I distancimit fizik dhe kushteve të higjenës në këto aktivitete biznesi, ku ashtu sic po realizohet në vijimësi, task forca do të vijojë kontrollin për zbatimi e protokolleve të sigurisë. Duke filluar nga data 11 Maj të gjithë të riatdhesuarit do të vetëkarantinohen në banesë”, tha ajo.

LEXO EDHE: 

Masat lehtësuese/ Rama: Vetëm 6 qytete mbeten zona të kuqe


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas