Aktualitet

Zgjidhet ngërçi, sheikët nga Arabia marrin drejtimin e skuadrës angleze


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:56 - 07/10/21 |
mapo.al

Mediat në Arabi e cilësojnë si të mbyllur. Newcastle United do të ketë pronar të ri të ardhur nga Arabia Saudite.


Shifrat e operacionit vërtiten diku te 353 milionë euro. Kështu, përfundon pronësia 14-vjeçare e Mike Ashley në klubin nga “St James Park”.


Ndërkohë, thuhet se është nënshkruar dhe marrëveshja zyrtare mes Premier League dhe pronarëve të rinj, që shihen entuziastë dhe të etur për të nisur nga puna.Por si ka ardhur deri te blerja, pse u desh kaq shumë kohë për të përfunduar dhe cilat janë implikimet për të gjithë të përfshirët?
  

Blerja është bërë nga Fondi Saudit për Investime Publike (PIF). Premier League ka marrë garanci se shteti nuk do të përfshihet drejtpërdrejt në drejtimin e Newcastle dhe marrëveshjes i është dhënë drita jeshile.

Kundërshtimi kryesor i Premier League ndaj përfshirjes së shtetit saudit ishte se, ata besonin ky shtet ishte pas piraterisë që mbulonte transmetimin e ndeshjeve të kampionatit anglez ndër vite.

Si është zgjidhur çështja e piraterisë?

Arabia Saudite ka zgjidhur mosmarrëveshjen e saj me transmetuesin në Katar, beIN Sports.
BeIN Sports është transmetuesi zyrtar i Ligës Premier në të gjithë Lindjen e Mesme, por kanalet e tyre janë të ndaluar në Arabinë Saudite për katër vjet, me ndeshjet që në këtë vend tregohen ilegalisht në kanalet pirate.

Sidoqoftë, tani Arabia Saudite kuptohet se i ka thënë beIN Sports se dëshiron të zgjidhë çështjet ligjore në lidhje me piraterinë – përfshirë edhe një arbitrazh me vlerë 1 miliard dollarë (rreth 737 milionë funte) – dhe kundërshtimet e transmetuesit të bëra ndaj Ligës Premier do të hedhen poshtë.

Qeveria saudite ka premtuar se do të mbyllë faqet e internetit të piratëve që veprojnë në vend.
Por a është vërtet e mundur të ndahet shteti saudit nga marrëveshja për Newcastle?
Kjo është pyetja e madhe. Në fund të fundit, PIF, e cila pritet të marrë një shumicë prej 80 për qind të aksioneve në Newcastle, është një fond sovran i pasurisë i mbikëqyrur nga princi i kurorës Mohammed bin Salman.

Ministri saudit i mediave, Majed al-Qasabi, gjithashtu do të ulet në bordin e PIF dhe ai ishte i përfshirë në zgjidhjen e çështjes së piraterisë.

Blerja e Newcastle mund të konsiderohet si pjesë e “Vizionit 2030” të Bin Salma Vision, një program i cili është krijuar për të rifokusuar ekonominë saudite drejt turizmit dhe argëtimit, duke devijuar fokusin në të dhënat e tyre për të drejtat e njeriut.

Pronarët e rinj sakaq, premtojnë që do të ketë blerje të reja në klub. Duke qenë se janari është ende larg, ata do të ndërhyjnë menjëherë duke ndërruar trajnerin. Pritet që në pankinën e ekipit anglez të emërohet njëri mes Antonio Contes dhe Zinedine Zindane.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas