Zhdukni dëmtimet e dhëmbëve, ja 8 këshillat e thjeshta…

Dhëmbët janë pjesë me rëndësi estetike dhe shëndetësore për njeriun dhe sigurisht secili nga ne dëshiron të ketë dhëmbë të bardhë dhe të shëndetshëm.

Megjithëse ekziston një besim i zakonshëm që dëmtimet janë më pak të kthyeshme pasi të ndodhin, disa shkenca të reja mund të tregojnë se kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë. Në fakt, ka strategji për të ndihmuar shërimin e dhëmbëve në mënyra të natyrshme.1. Ndryshoni dietën tuaj:

Ju mund të keni dëgjuar më parë se sheqeri është i keq për dhëmbët. Megjithatë, ka edhe faktorë të tjerë diete që mund të ndikojnë në zhvillimin e dëmtimit të dhëmbëve. Studimet kanë treguar se disa ndryshime dietike mund të ndryshojnë në në vërtetë dhëmbët tuaj – kryesisht duke zvogëluar përdorimin e produkteve me bazë drithi, kalciumi dhe qumësht.

2. Përpiquni të përtypni çamçakëz pa sheqer:

Përveç largimit nga sheqeri, çamçakëzi pa sheqer përfshin gjithashtu një kimikat të quajtur xylitol. Xylitoli është sheqer diabetik i cili nuk nxit rritjen e bakterieve në gojën tuaj. Në një shënim të lidhur, çamçakëzët çojnë në rritjen e pështymës gjë që gjithashtu ndihmon pastrimin e dhëmbëve.

3. Pastroni dhe ndërroni rregullisht furçën tuaj të dhëmbëve:

Furça juaj e dhëmbëve duhet të jetë gjithmonë e pastër. Mos bëni gabimin që ta përdorni një kohë të gjatë dhe të mos e pastroni ose të keni kapak për mbulimin e saj. Në vend të kësaj, sigurohuni që të pastroni furçën tuaj pas çdo përdorimi dhe lejeni të thahet në ajër. Jeni të sigurt për të zgjedhur një furçë dhëmbësh të janë të vogla në mënyrë që t’i goditni pjesët e dhëmbëve të prishura në mënyrë që t’i nxirrni jashtë.

4. Bazat e higjienës dentare:

Edhe pse kjo nuk ka nevojë të ceket, sigurohuni që të qëndroni duke bërë të gjithat masat e kujdesit dentar për t’i mbajtur dhëmbët të forta dhe të shëndetshme. Kjo do të thotë larja e rregullt e tyre, pastrimi i dhëmbëve me pe dhe larja e gojës.

5. Vizito dentistin për pastrimin e dhëmbëve:

Pavarësisht sa mirë i trajtojmë dhëmbët, ka gjëra të cilat nuk mund t’i bëjmë vet. Vizita e rregullt te dentisti sigurisht se do të jetë e nevojshme sepse ai vëren gjëra që ne nuk i vërejmë tek dhëmbët tonë.

6. Ushqimi:

Mundohuni që të konsumoni sa më shumë ushqime që ndihmojnë në forcimin e dhëmbëve. Çdo gjë me fibra, vitamina B, hekur, magnez dhe vitaminë D është e sigurtë që do të ju ndihmojë.

7. Vaji i kokosit:

Provoni “tërheqjen” e vajit të kokosit për t’i dhënë dhëmbëve shkëlqim shtesë. Për ta bërë këtë thjesht merrni një lugë gjelle vaj kokosi dhe ngjitni në gojë për 20 minuta derisa pështymja dhe vaji të futen në një ngjyrë të bardhë qumështi. Kur të jeni bërë të gjihë, pështyni vajin jashtë. Ky proces ndihmon thithjen e të gjitha baktereve të këqija nga goja juaj.

8. Bëni pastë dhëmbësh në shtëpi:

Së fundmi mund të shkoni edhe më organik dhe të bëni pastë dhëmbësh në shtëpi. Për ta bërë këtë thjesht kombinoni një pjesë të vogël të përbërësve të sigurtë, punoni një pastë dhe e përdorni ato si çdo pastë tjetër. Recetat tuaja mund të ndryshojnë, por këtu është një listë e mirë e gjërave që duhet t’i keni parasysh.


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252