Aktualitet

Zjarr në lartësitë e Ballabanit në Këlcyrë, digjen 10 ha kullota dhe 5 ha pyje


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:31 - 31/07/21 |
mapo.al

Një vatër e dytë zjarri është përhapur në lartësitë e Ballabanit në Bashkinë Këlcyrë. Mësohet se deri më tani, dëmet kanë qenë të konsiderueshme.


Sipas vlerësimit paraprak të Shërbimit Pyjor, janë djegur 10 hektarë kullota dhe 5 hektarë pyje. Situata ka dalë jashtë kontrollit edhe për shkak të pamundësisë për të ndërhyrë nga ana e forcave zjarrfikëse.


Flakët kanë avancuar aq shumë sa kanë arritur edhe në zonën e Beratit. Deri më tani nuk është marrë asnjë masë për shuarjen e flakëve si pasojë e terrenit të thepisur.1Etiketa: , , , ,

Pas