Aktualitet

Zjarret në disa zona në Fier, mbi 70 hektarë pyje e shkurre të shkrumbuara


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:16 - 29/07/21 |
mapo.al

Prej më se një jave zjarri ka përfshirë disa zona pyjore dhe me shkurre në qarkun e Fierit. Masivët pyjorë të Gjorgosit, Krapsit, Lalarit e Kreshpanit në Fier kanë qenë më të prekurit, ku ka pasur disa vatra zjarri.


Pisha shekullore, ullishte, shkurre e ferra në një sipërfaqe prej më shumë se 70 hektarësh janë shkrumbuar, ndërsa zjarri vijon ende. Sipas shefit të zjarrfikësve, Zia Hyka, terreni i thyer e bën punën shumë të vështirë, ndërsa në pjesën më të madhe punohet me mjete rrethanore.


Përveç forcave zjarrfikëse në terren për fikjen e flakëve janë edhe 33 forca të ushtrisë, të cilët prej më se një jave janë luftë me flakët, ndërsa shkaku i rënies së zjarreve mbetet mister.1

Lexo edhe :  Vrasja në Fier, tre ditë para ngjarjes babai i viktimës paralajmëroi autorin

Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas