Aktualitet

Zjarret, Peleshi thyen heshtjen: Situatë kritike në Karaburun dhe Kurbin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:51 - 01/08/21 |
mapo.al

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi në një postim në rrjetet sociale, shkruan se këtë të dielë, ka pasur raportime në Qëndrën e Emergjencave Civile për dhjetra vatra zjarri.


Ai quan kritike situatën nga zjarret në Karaburun dhe Kurbin.


Peleshi thekson se duhet bashkëpunim me komunitetin për parandalimin apo lajmërimin e hershëm të situatave të zjarreve.Kjo “është jetike për të limituar pasojat e temperaturave të larta të këyre ditëve”, thekson ministri.
Postimi i plotë i Niko Peleshi:Aktualisht strukturat e mbrojtjes civile janë duke u përballur me flakët në 5 vatra zjarri, ku më kritiket ngelen ato të Karaburunit dhe Kurbinit.

Ndërkohë gjatë ditës së sotme në Qëndrën e Emergjencave Civile janë lajmëruar me dhjetra vatra.

Koordinimi dhe ndërhyrja e menjëhershme e strukturave të emergjencave civile në nivel vendor dhe qendror ka bërë të mundur neutralizimin e tyre pa cënuar pasuritë natyrore apo zona të banuara.

Lexo edhe :  SPAK ‘zbarkon’ në Hipotekën e Vlorës, prokurorët kërkojnë dosjet e bregdetit

Bashkëpunimi me komunitetin për parandalimin apo lajmërimin e hershëm të situatave të zjarreve është jetik për të limituar pasojat e temperaturave të larta të këyre ditëve.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas