Aktualitet

Zjarri përfshin spitalin COVID në Rumani, 9 të vdekur


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:43 - 01/10/21 |
mapo.al

Një zjarr shpërtheu të premten në mëngjes (1 tetor) në një spital në qytetin port të Rumanisë, Constanta, duke lënë të paktën nëntë persona të vdekur, thanë autoritetet.


Të gjithë pacientët e tjerë u evakuuan nga spitali.


Ministria e Shëndetësisë tha në një deklaratë se më shumë detaje do të jepen në një konferencë shtypi.Ai tha se 113 pacientë ishin në njësinë mjekësore të spitalit, 10 prej të cilëve ishin pacientë të njësisë së kujdesit intensiv.
Rumania ka pasur dy zjarre të tjera vdekjeprurëse në spitale gjatë vitit të kaluar, gjë që ka ngritur shqetësime për infrastrukturën spitalore të vendit.Nëntorin e kaluar, 10 persona vdiqën pasi një zjarr depërtoi në njësinë e kujdesit intensiv për pacientët me Covid-19 në qytetin verior të Piatra Neamt. Një tjetër zjarr në janar përfshiu një repart në spitalin e Bukureshtit Matei Bals, duke vrarë të paktën 5 persona.

Lexo edhe :  Zjarr në katin e parë të spitalit COVID3, tymi mbulon zonën përreth QSUT

Pas zjarrit të Matei Bals, Presidenti Klaus Iohannis bëri thirrje për reforma urgjente dhe “të thella”. Ai tha se tragjedi të tilla “nuk duhet të ndodhin përsëri”.

1


Etiketa: , ,

Pas