Aktualitet

Zyrtarët amerikanë akuza Pekinit: Propaganda kineze mbështet dezinformimin rus
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:04 - 02/05/20 |
mapo.al

Taktikat e Partisë Komuniste Kineze janë duke imituar fushatat klasike të dezinformimit rus, si dhe duke përforcuar histori false nga Moska, për t’i vendosur fajin SHBA-së për koronavirusin, sipas një zyrtari të Departamentit të Shtetit dhe analistëve.Zyrtarët e SHBA thanë që tani po shohin dezinformimin rus të migrojnë nga media sociale në mediat shtetërore dhe madje edhe konferenca zyrtare për shtyp, raporton FoxNews.


“Pekini po ndjek një fushatë gjithëpërfshirëse dhe të koordinuar të ndikimit për të përparuar drejt interesit të saj dhe duke minuar Shtetet e Bashkuara,” tha i dërguari special i SHBA Lea Gabrielle, Qendra Global e Angazhimit.
“CCP kineze po përdor një qasje të tërë të qeverisë, duke përdorur mjete politike, ekonomike, ushtarake dhe informacioni për të çuar përpara ndikimin e saj”.Zyrtarët amerikanë citojnë zëdhënësin e Ministrisë së Jashtme, Geng Shuang këtë javë duke vënë në dyshim haptazi sigurinë në laboratorët biologjikë të financuar nga SHBA në ish-Bashkimin Sovjetik dhe kërkuan që SHBA “t’i kushtojë vëmendje shqetësimeve nga bashkësia ndërkombëtare“.


Rrëfimi u përhap shpejt në të gjitha mediat e drejtuara nga shteti dhe përfshihet në artikuj si “10 gjërat kundërshtuese në trajtimin e pandemisë së qeverisë amerikane” duke paralajmëruar laboratorët e financuar nga SHBA-të, të ngrejnë “pyetje serioze se çfarë kërkimi po zhvillohet nga këto laboratorë dhe pse SHBA vazhdon me ngulm për këtë”.

Zyrtarët amerikanë gjithashtu iu referuan një zëdhënësi të qeverisë kineze duke kërkuar këtë javë nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, të sqaronte kur COVID-19 kishte origjinën në SHBA, duke sugjeruar se qeveria amerikane po fsheh atë informacion.

Lexo edhe :  "Zhbërje e dëmit" - Plani i Biden për imigrantët në Amerikë

“Kina ka operuar tradicionalisht në hapësirën e informacionit si një aktor që përpiqet të mbështesë veten e tij,” tha Kristine Lee, një bashkëpunëtore me Programin e Sigurisë Azi-Paqësor në Qendrën për një Siguri të Re Amerikane.

“Mesazhet negative janë një dimension i ri për operacionet e tij të informacionit që ne po shohim që shpalosen sot dhe që mund të bëhet më i spikatur në fushatat e tij të ndikimit edhe në të ardhmen”.

Ashtu si zyrtarët në Moskë, qeveria e Kinës po përdor gjithnjë e më shumë bote dhe automjete automatike në mediat sociale.

Ata po përdorin gjithashtu aplikacione të mediave sociale të dizajnuara prej kinezëve, media në pronësi të shtetit, zëdhënës të qeverisë dhe madje edhe platforma amerikane si Twitter për të krijuar një “cikël reagimesh me përforcim të ndërsjellë”, sipas Lee.

Ndërsa Kremlini kërkon të prishë në mënyrë kaotike rendin aktual botëror për të arritur qëllimet e tij, “CCP kineze po kërkon ta formojë atë me qëllim në avantazh të Pekinit”, tha Gabrielle.

Për t’iu kundërvënë këtyre narrativave, zyrtarët e Departamentit të Shtetit thanë se ata kanë filluar fushata për mesazhe publike në të gjithë botën, kanë angazhuar diplomatë dhe kanë financuar projekte me organizatat vendore në Afrikë, Amerikën e Jugut dhe Evropë.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas