Bota

Zyrtarët: Kemi shpëtuar strukturën e katedrales ‘Notre Dame’


               Publikuar në : 23:09 - 15/04/19 |
mapo.al

Pas 4 orësh betejë me zjarret, zyrtarët konfirmojnë se kanë shpëtuar strukturën e katedrales ‘Notre Dame’ në Paris.


Agjencia Reuters shkruan se një drejtues i zjarrfikësve tha se kanë shpëtuar strukturën nga shkatërrimi total.

Edhe AFP raporton se struktura kryesore është ruajtur.

Agjencia franceze e lajmeve tha se sipas zjarrfikësve, flaka mund të ketë lidhje me punimet e rinovimit që po i bëheshin ndërtesës.

Në disa pjesë të katedrales ishin vendosur skela dhe zyrtarët thanë se statujat prej bronzi ishin hequr javën e kaluar për arsye të rinovimit.

Zjarrfikësit në Paris evakuan ndërtesat pranë katedrales Notre Dame dhe pastruan zonën rreth saj nga hiri që binte.

Dëshmitarët thanë se zjarrfikësit shkuan me urgjencë në zonën e katedrales menjëherë pas shpërthimit të zjarrit, pak para orës 7 të mbrëmjes. Qindra njerëz u mblodhën në urat e Parisit mbi lumin Senë për të parë skenën.

Katedralja katolike mesjetare është një nga monumentet historike më të vizituara në Evropë. Ajo daton në shekullin e 12 dhe është e famshme si vendi ku vendosen ngjarjet e romanit klasik të Victor Hygosë, “Kurrizoja i Notrë Damës”.

Ndërtesa është e njohur për figurat mitologjike prej guri, dritaret prej qelqi të ngjyrosur dhe trarët karakteristikë që mbajnë muret.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

 1. Kush po shkaterron Katedralen ne France!
  Nen masken e popullit duke abuzuar mbi te verteten e popujve po manipulohet e drejta e popujve,po perdoret populli per zhdukjen e vlerave..Pasi e kane coroditur ne edukate kulture menyre jetese ,pasi e kane manipuluar shkelin mbi ta duke i perdorur ata.
  Keshtu po ndodh edhe me projektin e fretenve ne Shkoder.Nen maskens se po njerrin
  ne drite vlera te humbura te fretenve behet nje simpozium ku ftohet i derguarii papes qe me pare ka frekuentuar Lidhjen bolshevike te Shkrimtareve,ligjeroi Ndreca birii komunistit,ligjeroi Persida Asllani kjo sherbetore sorosiane qe pasi e perdori mire biblioteken per pune te tjera pastajsi e perdorur e vune ne krye te saj ,sevrile
  e shkarravinave te Kryeministrit qe nuk arriti ti arshivoje pa ra ma pare ne toke.Per
  kaq sa drejtoi kjo vemje sekti u dogj e u be uje biblioteka. Kjo zgavre komuniste e diplomuar me atin shpirteror soros na flet per freterit e franceskanet! Ku e gjen te drejten morale kjo spiune sekti ? Fakti se bashkjeton me Gjon Radovanin nje person i de personalizuar vegel e sektit nuk do te thote se kane te drejtenmorale te shkelin ne ate vend e jo me te behen padrone e”miq”te fretenve.Me projekte duan te shembin ngrehinen e fundit te vleres se vertete te te Krishtereve.Vendosin duke e cuar ne piedestal Lin Deline nje te ikur qe nuk vendosi te qendroje prane vuajtjes se popullit te tij duke shkelur mbi gjakun torturat e padegjuara vdekjen e bijve me te denje te kombit.Ky eshte nje tmerr!
  Zgjohuni o njerez se ne vendin tim ky sekt famekeq me leksione sekti po shkaterron cdo vlere!

  Përgjigju ↓
CLOSE
CLOSE
Pas