Rajoni

Zyrtarisht kandidatë për Çmimin ‘Nobel’ për Paqe, Zaev dhe Tsipras presin…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:16 - 18/12/18 |
mapo.al

Kryeministri, Zoran Zaev dhe homologu i tij grek, Aleksis Tsipras u nominuan zyrtarisht për Çmimin Nobel të Paqes për vitin 2019 për arritjen e Marrëveshjes së Prespës.


Nobelistja, Uided Bushamaui theksoi se ky nominim nuk nderon vetëm dy liderët, por edhe qytetarët e dy vendeve. Ajo shtoi se marrëveshja është mesazh i fuqishëm se kur ka vullnet për dialog, gjithçka është e mundur.


Euro-deputeti nga radhët e Syrizas, Stelios Koullugllu tha se Tsipras dhe Zaev meritojnë Çmimin Nobel, për shkak se marrëveshje që kanë arritur është shembull për zgjidhjen paqësore edhe të konflikteve të tjera në botë.
Etiketa: , , , , ,

Pas